Saturday, January 22, 2022
Reklamcılık, Kültür & Sanat, Müzik, Kitap

4. Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali bu yıl üç aşamada düzenleniyor

Kadın sinemacıları ve sektörün kadın emekçilerini bir araya getirmek, kadın yönetmenleri ve filmlerini daha görünür kılmak, yeni iş birlikleri yaratılmasına…

By admin , in Sinema , at Mart 23, 2021

Kadın sinemacıları ve sektörün kadın emekçilerini bir araya getirmek, kadın yönetmenleri ve filmlerini daha görünür kılmak, yeni iş birlikleri yaratılmasına ön ayak olmak, destek fonlarının önünü açmak gibi motivasyonlara sahip olan Uluslararası Kadın Yönetmenler Festivali, bu yıl 4. kez düzenleniyor. Yarışmalı seçkiler, film gösterimleri, söyleşi ve panelleriyle, bir kez daha dopdolu bir festival bizleri bekliyor.

“Sınırlara ve tarihlere #sığamıyoruz” sloganıyla düzenlenen festival, bu yıl uluslararası arenaya açılacak; çevrimiçi gösterimlerin ilk ayağı 1-7 Mart tarihleri arasında, İngiltere ve Kosova’da gerçekleşecek. East Anglia Üniversitesi, Britanya Türk Kadınları Derneği ve Kosova’daki Gerçek Derneği ile iş birliğine gidilmiş. 26 Nisan-5 Mayıs aralığında, etkinliğin Türkiye’deki ulusal ayağı devreye girecek. Bu süre zarfında ulusal yarışma finalistleri, ulusal seçkiler çevrimiçi olarak izlenebilecek. 25-30 Haziran’da ise İzmir’in Seferihisar ilçesinde, fiziki koşullarda bir buluşma planlanmakta.

Festival kapsamında verilecek olan Emek ve Başarı Ödülleri‘nin de sahipleri duyuruldu. 1984 yılından beri sinema yazarlığı yapan Sevin Okyay’a Emek Ödülü; sinema, kadın ve medya üzerine çalışmaları bulunan Prof. Eylem Atakav’a da Başarı Ödülü takdim edilecek. Festivalin Yönetmen Başarı Ödülü ise Honeyland ile hatırlanabilecek Tamara Kotevska’nın.

Kaynak: Bantmag

Comments


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir