Monday, November 29, 2021
Reklamcılık, Kültür & Sanat, Müzik, Kitap

Gerçek Ekmekten Yapılmış Saatler

Yukiko Morita, gerçek ekmekten aydınlatma yaparken kullandığı teknikle “NAAAAN time” adlı bir saat tasarladı. Hatırlayanlarınız olacaktır; Japon sanatçı ve tasarımcı…

By admin , in Genel Sanat , at Mart 11, 2021

Yukiko Morita, gerçek ekmekten aydınlatma yaparken kullandığı teknikle “NAAAAN time” adlı bir saat tasarladı.

Hatırlayanlarınız olacaktır; Japon sanatçı ve tasarımcı Yukiko Morita, gerçek ekmek kullanarak yaptığı “Pampshade” adlı el yapımı lambalarla ismini duyurmuştu. Çoğumuzun ilk kez pandemi zamanı deneyimlediği ekmek yapma işi, tasarımcının usta olduğu bir alan. Eskiden fırıncılık yapan Morita, çöpe gitmek üzere ayrılan ekmekleri nasıl değerlendirebileceğini düşünürken kendine has bir teknikle bu ekmekleri aydınlatmaya dönüştürmeye başlamıştı. Tasarımcı bu defa aynı tekniği saat yapmak için kullanmış ve NAAAAN time adlı bir saat tasarımına imza atmış.

Yenilebilir olanı ev için işlevsel bir nesneye dönüştürmek: NAAAAN time

NAAAAN time, yumuşak ve lezzetli görünen formuyla, kullanıcının zamanı daha sakin ve rahatlatıcı bir şekilde takip etmesini amaçlıyor. Saatte kullanılan NAAAAN ekmeğini yapabilmek için kullanılan malzemeler; un, tuz, maya ve şeker olarak sıralanmış. Ekmeğin çürümesini önlemek için dışını reçine ile kaplamış. Son olarak da saate akrep-yelkovan ve pil yuvası yerleştirmiş. Böylece Salvador Dalí’nin 1931 tarihli Belleğin Azmi (Eriyen Saatler olarak da anılır) isimli tablosundakileri andıran saatler ortaya çıkmış. Zaten Yukiko Morita’nın esin kaynağı da bu tablo imiş.

Kaynak: bigumigu

Comments


Bir cevap yazın


E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir